Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych potwierdzają, kto pisał donosy TW Bolka

Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych potwierdzają, kto pisał donosy TW Bolka

Eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, zajmujący się badaniem pisma ręcznego, nie mają wątpliwości, że w latach 1970–1976 Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o kryptonimie „Bolek”. Ekspertyzę przedstawiono na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Prokuraturę Krajową.

 

W opinii prezesa IPN dr. Jarosława Szarka kwestia współpracy Wałęsy z SB „wydaje się bezdyskusyjna”. Jak podkreślił szef Instytutu, konieczne jest napisanie kompleksowej biografii byłego lidera „Solidarności”.

Prezes IPN przypomniał, że fakt współpracy Wałęsy z SB dowiedli już na podstawie dokumentacji archiwalnej dwaj historycy – Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk, autorzy wydanej w 2008 roku nakładem IPN głośnej książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”. Jak napisano w publikacji, od 29 grudnia 1970 roku do 19 czerwca 1976 roku Wałęsa był zarejestrowany jako TW pod kryptonimem „Bolek”.

Mimo że – tłumaczył prezes IPN – książkę napisano w sposób bardzo rzetelny i w oparciu o archiwalia, jej publikacja wywołała kampanię nienawiści wobec Instytutu. – Przed rokiem pojawiły się nagle nowe dokumenty, które wzbogaciły nasza wiedzę na ten temat – mówił dr Szarek, odwołując się do zawartości tzw. szafy Kiszczaka.

Aby zweryfikować autentyczność dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka, prokuratorzy zwrócili się o wydanie ekspertyzy do renomowanego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie. Biegli dysponowali obszernym materiałem porównawczym w postaci 142 dokumentów, które od 1963 roku do 2016 roku sporządził lub podpisał Wałęsa. Dodatkowo przeanalizowano dokumenty sporządzone odręcznie przez 10 funkcjonariuszy SB, których dane widnieją w teczce pracy i teczce personalnej agenta o pseudonimie „Bolek”.

Efektem badań jest licząca 235 stron opinia, w której bez wątpliwości ustalono autentyczność dokumentacji z domu Kiszczaka, dowodząc, że w okresie 1970–1976 Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB, składał donosy i dostawał wynagrodzenie pieniężne – łącznie 11 700 złotych.

Jak podkreślił zastępca prokuratora generalnego i szef pionu śledczego IPN prof. Andrzej Pozorski, ekspertyzę grafologiczną zlecono w ramach postępowania karnego, prowadzonego w sprawie podrobienia dokumentów z lat 1970–1976, dotyczących domniemanej współpracy Lecha Wałęsy z SB. – Lech Wałęsa został przesłuchany w charakterze świadka. Wypowiadał się jednoznacznie na temat tych dokumentów, pouczony o odpowiedzialności karnej – przypomniał prokurator. Nie wykluczył, że w przyszłości Wałęsie, który „ma prawo zapoznać się z opinią biegłych, złożyć wnioski i zastrzeżenia”, może zostać postawiony zarzut o składanie nieprawdziwych zeznań. Jest to związane z wielokrotnymi publicznymi wypowiedziami byłego lidera „S”, że materiały dotyczące tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, odnalezione w domu Kiszczaka, zostały sfałszowane.

Dyrektor krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych prof. Maria Kała wyjaśniła, że przy analizie pisma z teczek TW „Bolka” zastosowano metodę pozwalającą porównać ustalenia z wynikami badań z innych laboratoriów, a także metodę optyczną, za pomocą której można wykluczyć wprowadzenie w dokumencie zmian w stosunku do jego pierwotnego wyglądu i treści. Jak wyjaśniła prof. Kała, w materiałach z teczek TW „Bolka” nie stwierdzono „śladów przerabiania i kopiowana, pismo było naturalne, nie było zaburzeń mogących świadczyć o próbie imitacji pisma innej osoby”.

W ocenie prezesa IPN opinia biegłych w sprawie TW „Bolka” definitywnie rozstrzyga kwestię współpracy Wałęsy z SB. Pytany o ocenę postawy byłego przywódcy „S” po roku 1980, Szarek zwrócił uwagę, że dla milionów Polaków w tym czasie Wałęsa był symbolem walki o wolność, za co uhonorowano go Pokojową Nagrodą Nobla. – Przypominam, że w 1989 roku zdjęcie z Wałęsą było najlepszym elementem kampanii reklamowej Komitetu Obywatelskiego. Dzięki jego rozpoznawalności przedstawiciele „Solidarności” zdobyli w wyborach kontraktowych wszystko, co było do zdobycia. W roku 1990 Wałęsa kandyduje w wyborach prezydenckich i zdobywa bezapelacyjne zwycięstwo, uzyskując 11 mln głosów – przypomniał szef IPN dodając, że żaden inny kandydat na prezydenta RP nie miał tak wielkiego poparcia społecznego.

– Oczywiście Polacy nie wiedzieli o jego współpracy z SB – zaznaczył prezes Instytutu. W jego ocenie kapitał, jakim cieszył się Wałęsa jeszcze na początku lat 90., został w kolejnych latach sukcesywnie zaprzepaszczony. – Lech Wałęsa wchodzi na drogę samozniszczenia, autodestrukcji. Tą drogą kroczy do dnia dzisiejszego, zupełnie tracąc autorytet i niszcząc zasługi, których nikt nie podważa – podsumował dr Szarek. Dodał, że były prezydent pozostał symbolem „Solidarności”, choć „Solidarność” – jak zastrzegł – to nie tylko Wałęsa.

– Nie zamierzamy usuwać Lecha Wałęsy z historii Polski, ale jego ocena ulega zmianie. (...) Od dziś można stawiać nowe pytania, pole do badań jest otwarte. Na ile to, że Wałęsa podjął realnie współpracę na początku lat 70. determinowało jego decyzje w późniejszym czasie, (...) także po 1989 roku? To pytanie otwarte – na to, co działo się po tej dacie, IPN nie będzie odpowiadał, bo to zakres wykraczający poza jego ustawowe zadania – tłumaczył Szarek. Jak dodał, jest wiele momentów w życiu byłego przywódcy „S”, „w których można postawić znaki zapytania”.

Uznając sprawę Wałęsy jako tajnego współpracownika SB za rozstrzygniętą, prezes IPN zaznaczył, że konieczne jest napisanie jego kompleksowej biografii. Obecnych na sali dziennikarzy zaprosił do archiwum Instytutu, gdzie udostępniono całość dokumentacji dotyczącej TW „Bolka”.

http://ipn.gov.pl/


Komentarze

Podobne informacje

Tak wyglądała Noc Muzeów z Instytutem Pamięci Narodowej

Tak wyglądała Noc Muzeów z Instytutem Pamięci Narodowej

2017-05-24 11:47:36

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, jak co roku, wzięło udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem była ona poświęcona bohaterom II wojny światowej oraz powojennego podziemia: matematykom, którzy złamali kod „Enigmy”, Cichociemnym i Żołnierzom Wyklętym. Na uczestników czekały m.in.: autentyczny egzemplarz „Enigmy”, prelekcje o Cichociemnych, wystawa pamiątek, gry planszowe, quizy i konkursy z nagrodami, prezentacje ekwipunku wojskowego oraz pokój zagadek (escape room).


Archiwum Pełne Pamięci – ruszył nowy projekt i portal IPN

Archiwum Pełne Pamięci – ruszył nowy projekt i portal IPN

2017-05-20 16:44:34

– Chcemy, aby każdy okruch naszej historii został uratowany – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas konferencji inaugurującej nowy projekt i portal Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.


Zmarł Janusz Okrasa członek NSZZ Solidarność od 1980 roku

Zmarł Janusz Okrasa członek NSZZ Solidarność od 1980 roku

2017-05-17 14:38:20

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 maja 2017 r. zmarł śp. Janusz Okrasa członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r., współzałożyciel OZ w Domach Towarowych „Centrum”, delegat na WZD Regionu Mazowsze, członek Zarządu Regionu, wiceprzewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń,Przewodniczący OM Nr 18, organizator związkowy.


Poszukiwania ofiar komunizmu to służba Polsce – Prezydent Andrzej Duda odwiedził Łączkę na Powązkach Wojskowych

Poszukiwania ofiar komunizmu to służba Polsce – Prezydent Andrzej Duda odwiedził Łączkę na Powązkach Wojskowych

2017-05-15 08:22:03

Prezydent spotkał się ze specjalistami z IPN oraz wolontariuszami, którzy poszukują tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu.


Solidarnie przyszli oddać hołd Stanisławowi Pyjasowi

Solidarnie przyszli oddać hołd Stanisławowi Pyjasowi

2017-05-10 14:44:08

7 maja 2017 na ulicy Szewskiej w Krakowie zgromadzili się tłumnie wszyscy, którzy pragnęli złożyć kwiaty i dać wyraz pamięci w miejscu, gdzie 40 lat temu zgiął Stanisław Pyjas.


Manifestacja podczas obchodów Święta 3 Maja w Szczecinku w 1946

Manifestacja podczas obchodów Święta 3 Maja w Szczecinku w 1946

2017-05-04 13:16:19

W 1946 r. obchody Święta 3 Maja w Szczecinku, powiatowym mieście Pomorza Zachodniego, zamieniły się w wielką manifestację przeciwko coraz bardziej jawnemu dławieniu przez komunistów swobód obywatelskich w Polsce. Impulsem do wyrażenia tego protestu stał się wprowadzony przez komunistyczne władze administracyjny zakaz organizowania jakichkolwiek publicznych pochodów, ograniczający możliwości celebracji tego święta jedynie do nabożeństw religijnych w kościołach.


Porozumienie IPN i PAP wzbogaci naszą wiedzę historyczną

Porozumienie IPN i PAP wzbogaci naszą wiedzę historyczną

2017-04-28 09:52:19

Instytut Pamięci Narodowej i Polska Agencja Prasowa będą współpracować, aby upowszechniać wiedzę historyczna na temat najnowszej historii Polski. W czwartek porozumienie podpisali w tej sprawie prezes IPN Jarosław Szarek oraz prezes PAP Artur Dmochowski.


Żegnamy Rosjanina, Olega Zakirova – przyjaciela Polski, majora KGB, który badał zbrodnię katyńską

Żegnamy Rosjanina, Olega Zakirova – przyjaciela Polski, majora KGB, który badał zbrodnię katyńską

2017-04-26 10:32:26

Zanim zamieszkał w Łodzi, był oficerem KGB, a mimo to zainteresował się sprawcami zbrodni katyńskiej. Oleg Zakirov przyczynił się do poznania prawdy o liczbie ofiar NKWD.


Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

2017-04-21 11:27:51

Major, pośmiertnie pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, od swojej śmierci w lutym 1951 roku czekał 65 lat na pogrzeb, który uroczyście z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odbył się równo rok temu, 24 kwietnia 2016 roku w Warszawie.


Sellin: To wsparcie się po prostu należy! Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma rządowe wsparcie

Sellin: To wsparcie się po prostu należy! Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma rządowe wsparcie

2017-04-19 10:39:50

Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej za pośrednictwem Europejskiego Centrum Solidarności otrzyma rządowe wsparcie. Umowę o współpracy z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj przedstawiciele ECS, Fundacji Promocji Solidarności oraz MKiDN oraz NSZZ „Solidarność”.