Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Dziwne, dziwniejsze, grzyb

Dziwne, dziwniejsze, grzyb

W cyklu prowadzonym przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie) można przeczytać kolejny artykuł o ciekawych grzybach.

 

Dziwne, dziwniejsze, grzyb

Najciekawsze zimowe tematy chyba już wyczerpane, na wiosenne znaleziska jeszcze trzeba trochę poczekać. To dobra pora, aby przedstawić trochę grzybów, na które może zabraknąć miejsca, kiedy zacznie się prawdziwe bogactwo.
Hubiaki pospolite (Fomes fomentarius) są to najpospolitsze z grzybów nadrzewnych, które większość z nas nazywa powszechnie hubami (Czesi wszystkie grzyby to „houby").

Po łacinie fomes – to podpałka, fomentarius – zapalający, nie przypadkiem, bo hubkę (tę od krzesiwa) robiło się właśnie z hubiaka oraz kilku innych podobnych gatunków. Z miąższu tego grzyba robiło się również tampony do tamowania krwi, a z zewnętrznej warstwy owocników były wyrabiane części odzieży i czapki. Co ciekawe, hubiaki w Rosji i Chinach uchodzą za jadalne.

Bogactwo nadrzewnych grzybów jest ogromne. Wśród nich występują  gmatwice (Daedaleopsis), jaskrawe włośniczki tarczowate (Scutellinia scutellata), których miąższ ma zapach fiołków.

Dziwne, dziwniejsze, grzyb

Już niedługo, bo wczesną wiosną, czasami „rozkwita" nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme). Aby na jałowcu pojawiły się telia nagoci (widoczne na zdjęciach twory przypominające owocniki), w sąsiedztwie musi rosnąć jakaś roślina z różowatych (głóg, grusza, jarząb, aronia), będąca żywicielem we wcześniejszej fazie rozwoju, tak, więc grzyb ten potrzebuje do istnienia dwóch różnych roślin.

Kolejnym „dziwolągiem” jest drobnoporek sproszkowany (Postia ptychogaster), grzyb przypominający puchate kulki. Owocuje on na martwych korzeniach drzew iglastych. 

Nawet o tej porze roku w lesie można również znaleźć gatunki niesamowitych śluzowców. Większość ma rozmiar  rzędu milimetrów lub ułamków milimetrów. Największym przedstawicielem gatunku jest rulik nadrzewny (Lycogala epidendrum).

Śluzowce nie są grzybami, stanowią osobne królestwo, bliżej im do zwierząt. Potrafią się przemieszczać (do kilku mm na godzinę). Więcej informacji śluzowcach można znaleźć na www.myxomycetes.net.

Informacja za: lasy.gov.pl

 

fot. lasy.gov.pl


Komentarze

Podobne informacje

Mniej znany kuzyn kruka

Mniej znany kuzyn kruka

2017-02-16 15:54:26

Gawron nie ma łatwego życia, cały czas pozostaje w cieniu swojego kuzyna – kruka. Szkoda, ponieważ jest to ptak równie ciekawy i sprytny, jak kruk.


Maluchy już trafiają do ośrodka

Maluchy już trafiają do ośrodka

2017-02-08 11:44:46

Wiosna jest coraz bliżej. Do Leśnego Pogotowania, prowadzonego na terenie Nadleśnictwa Katowice, trafia coraz więcej młodych zwierząt.


Policzyli maleńkie nietoperze

Policzyli maleńkie nietoperze

2017-01-26 12:00:19

Leśnicy z Nadleśnictwo Świdnica (RDLP we Wrocławiu) wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego i specjalistami od nietoperzy z Czech policzyli karliki malutkie. Kolonia tych maleńkich ssaków znajduje się na strychu starej, gotyckiej katedry w Świdnicy.


[VIDEO] Pomysłowe surykatki z Mini Zoo w Zielonej Górze

[VIDEO] Pomysłowe surykatki z Mini Zoo w Zielonej Górze

2017-01-20 15:33:51

Surykatki zamieszkują południową część Afryki, w szczególności pustynię Kalahari oraz zielonogórskie Mini Zoo.


[VIDEO] A gdyby tak...- Kot Marzyciel

[VIDEO] A gdyby tak...- Kot Marzyciel

2017-01-18 16:05:31

Nawet kot ma marzenia, zaskakujące jak na swoją kocią naturę. Pełnia szczęścia dopadła pewnego Marzyciela, kiedy spełnił swoje pragnienie bycia kimś więcej niż tylko kotem.


Borsuki nie mogą spać

Borsuki nie mogą spać

2017-01-13 14:44:19

Wraz z nastaniem mrozów borsuki zasypiają w swoich norach. Jednak ich hibernacja nie jest ciągła. W czasie cieplejszych dni, ten największy przedstawiciel łasicowatych, budzi się i wychodzi z nory.


Szakale zamieszkały na Pomorzu

Szakale zamieszkały na Pomorzu

2017-01-12 13:43:38

Do pracowników pomorskiego Nadleśnictwa Kwidzyn kilka dni temu dotarła informacja, że na terenie jednego z leśnictw widziano „dziwnego lisa” lub „małego wilka".


21-latka uratowała życie 3-osobowej rodzinie!

21-latka uratowała życie 3-osobowej rodzinie!

2017-01-04 07:27:40

Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Tadeusz Stuchlik spotkał się z tarnogórzanką, która uratowała życie trzyosobowej rodzinie. Komendant podziękował 21-latce za odwagę i za to, że swoją postawą dała dowód na to, że można bezinteresownie nieść pomoc i ocalić czyjeś życie.


Szybka reakcja policjantów sprawiła, że prezenty w porę trafiły pod choinkę

Szybka reakcja policjantów sprawiła, że prezenty w porę trafiły pod choinkę

2016-12-28 08:55:47

Policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego dzięki czujności i informacji od przypadkowej osoby zabezpieczyli torbę podróżną, która wypadła z jadącego autobusu. Okazało się, że w zgubionym bagażu znajdują się... świąteczne prezenty. Sprawne działania funkcjonariuszy doprowadziły do ustalenia jej właścicieli. I tak oto prezenty w porę trafiły pod właściwą choinkę.


Bandytę wytropił policyjny pies. Peruka i okulary nie pomogły!

Bandytę wytropił policyjny pies. Peruka i okulary nie pomogły!

2016-12-12 07:33:03

Co najmniej 3 lata więzienia grożą 32-latkowi, który w peruce i słonecznych okularach, z metalową rurką w dłoni napadł w biały dzień na sklep w żorskiej dzielnicy Kleszczów. Do kryjówki napastnika policjantów doprowadził pies tropiący, który po drodze odnalazł nie tylko nietypowe nakrycie głowy należące do sprawcy, ale i inne przedmioty zgubione przez niego w drodze ucieczki.