Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Historia Sprawiedliwych z Markowej dotarła do 40 krajów – Rzeszów

Historia Sprawiedliwych z Markowej dotarła do 40 krajów – Rzeszów

Po otwarciu Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu artykuły o Polakach ratujących Żydów ukazały się w 40 krajach świata – poinformował w Rzeszowie wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Twórcą Muzeum jest obecny wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

 

W Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się dzisiaj konferencja prasowa dotycząca raportu „Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów – zaangażowanie MSZ i placówek zagranicznych oraz echa medialne”. W konferencji wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, Dyrektor Muzeum–Zamek w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz oraz Kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dr Anna Stróż.

Zdaniem wiceministra Dziedziczaka, który zaprezentował raport, otwarcie muzeum było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie dyplomacji historycznej w 2016 r.

– Postanowiliśmy jako MSZ, jako polska dyplomacja doprowadzić do tego, żeby te wydarzenia z Markowej z 17 marca 2016 r. ujrzał cały świat. Były one na tyle ważne, na tyle przemawiające, że zależało nam na tym, żeby każdy mógł się z tym zapoznać, a zwłaszcza nasi partnerzy zagraniczni – mówił wiceminister.

    Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Powstało we wsi Markowa k. Łańcuta na Podkarpaciu. 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali tam ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci.

    W uroczystości otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów w 2016 r. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W organizację wydarzeń promujących otwarcie włączyły się Podkarpacki Urząd Marszałkowski, Instytut Pamięci Narodowej, społeczność Markowej oraz Ministerstwo Sprawa Zagranicznych, 37 placówek dyplomatycznych Polski w 29 państwach, w tym 24 placówki w Europie, 6 placówek w Ameryce Północnej, 3 placówki w Azji, po 2 placówki w Ameryce Południowej, Australii i Oceanii oraz jedna placówka z Afryki. Transmisję online z uroczystości otwarcia Muzeum w Markowej przeprowadziło bezpośrednoi 15 placówek w 12 krajach.

    W ramach otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów staraniem Oddziału IPN w Krakowie oraz Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przy partnerstwie z MSZ powstała odnowiona wersja wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” autorstwa dr. Mateusza Szpytmy. Wystawę przygotowano w kilkunastu wersjach językowych. Poza granicami kraju zaprezentowano ją w 2016 roku w następujących miejscowościach: Bangkok (Tajlandia), Berlin (Niemcy), Brasilia (Brazylia), Bratysława (Słowacja), Bukareszt (Rumunia), Canberra (Australia), Chicago (USA), Hamburg (Niemcy), Hawana (Kuba), Lizbona (Portugalia), Lwów (Ukraina), Rangun (Birma), Moskwa (Rosja), Nowy Jork (USA), Oslo (Norwegia), Paryż (Francja),  Pekin (Chiny), Pretoria (Republika Południowej Afryki), Rzym (Włochy), Singapur (Singapur), Sofia (Bułgaria), Skopje (Macedonia), Tbilisi (Gruzja), Tel Awiw (Izrael), Toronto (Kanada), Waszyngton (USA), Wiedeń (Austria), Wilno (Litwa).   

Dziedziczak podkreślił, że po otwarciu muzeum w 40 krajach pojawiły się artykuły o Polakach ratujących Żydów, a 90 proc. tych publikacji jest korzystnych z punktu widzenia polskiej narracji historycznej, „z punktu widzenia prawdy”.

– Pojawiły się artykuły o skali represji w okupowanej przez Niemców Polsce za ratowanie Żydów, a pomimo tego najwięcej uratowanych było przez Polaków – mówił. W ocenie Dziedziczaka, to ogromny sukces wizerunkowy Polski, ogromny krok w przywracaniu prawdy w dyskusji o Holokauście, niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust i o postawie Polaków.

– Wystawa, która ukazuje historię Samarytan z Markowej, gościła na 6 kontynentach, ukazując jakie były postawy Polaków podczas II wojny światowej, uzmysławiając, co groziło za pomoc Żydom. To ma wpływ na sposób myślenia ludzi. Odwiedziny na przykład młodych Żydów w muzeum w Markowej dają im kontekst tego, jak wyglądała wówczas sytuacja w Polsce i sytuacja Polaków. To ma wpływ na ich postrzeganie historii – mówił Mateusz Szpytma – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że od chwili otwarcia muzeum odwiedziło blisko 45 tys. osób, z czego ponad 10 proc. przyjechało z zagranicy.

Na konferencji zaprezentowany został także 5. tom „Sprawiedliwych” – „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci”. Publikacja ta przedstawia sylwetki Polaków odznaczonych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 17 marca 2016 r. podczas otwarcia muzeum w Markowej.

W tym roku MSZ razem z samorządem województwa oraz IPN planuje zorganizowanie  dla edukatorów, nauczycieli i dziennikarzy z całego świata konferencji poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Informacja za: ipn.gov.pl

 

fot. ipn.org.pl


Komentarze

Podobne informacje

Nie tylko o Wyklętych – marcowy numer Biuletynu IPN

Nie tylko o Wyklętych – marcowy numer Biuletynu IPN

2017-03-28 08:53:46

Druga konspiracja, podziemie niepodległościowe po drugiej wojnie światowej – to główny temat nowego numeru (3/136) „Biuletynu IPN”. Nie zabrakło w nim pytania o kryteria, według których zaliczamy bohaterów do panteonu Wyklętych-Niezłomnych. Zostały przedstawione polityczne i wojskowe ugrupowania zmagające się o niepodległość Ojczyzny. Autorzy zastanawiają się także, czy zainteresowanie współczesnej młodzieży losami Wyklętych to tylko przejściowa moda, czy coś więcej. Czy młodzi, którzy chętnie noszą koszulki z wizerunkami Łupaszki, Inki, Zapory, sięgają też do książek, czasopism, by poznać swoich bohaterów?


[VIDEO] Promocja publikacji: Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945 w Wilnie i Kownie,22-23 marca 2017 roku

[VIDEO] Promocja publikacji: Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945 w Wilnie i Kownie,22-23 marca 2017 roku

2017-03-23 21:52:53

22 marca w Wilnie odbyła się uroczysta promocja książki IPN „Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944–1945”. Publikacja – I tom serii edycji źródeł „Polska i Litwa w XX wieku. Dokumenty z archiwów służb specjalnych” – jest efektem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy oraz Litewskim Archiwum Akt Specjalnych. W wydarzeniu uczestniczyli: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz autorzy tomu z Polski i Litwy.


Minister Macierewicz w Sejmie: Największe odejścia z armii polskiej w historii w ogóle, w ostatnim 10-leciu miały miejsce w 2010 i 2011 roku

Minister Macierewicz w Sejmie: Największe odejścia z armii polskiej w historii w ogóle, w ostatnim 10-leciu miały miejsce w 2010 i 2011 roku

2017-03-23 21:28:38

- Największe odejścia z armii polskiej w historii w ogóle, w ostatnim 10-leciu miały miejsce w 2010 i 2011 roku. Były dwukrotnie blisko większe od odejść, które w tej chwili są przywoływane – mówił w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Bydgoszcz:  W poniedziałek odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności
[VIDEO] Odnaleziono płytę nagrobną Carla von der Osten, jeden z utraconych zabytków powiatu goleniowskiego

[VIDEO] Odnaleziono płytę nagrobną Carla von der Osten, jeden z utraconych zabytków powiatu goleniowskiego

2017-03-16 13:26:37

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli płytę nagrobną z 1801 roku z kościoła w Stargardzie-Kluczewie, zaginioną w nieznanych okolicznościach w latach 1962-1999. Płyta ujęta była w katalogu utraconych zabytków sakralnych pow. goleniowskiego i stargardzkiego podkom. dr. Marka Łuczaka, wydanego przez KWP w Szczecinie w lutym tego roku.


Łódź: Pogrzeb Stu Straconych

Łódź: Pogrzeb Stu Straconych

2017-03-14 08:18:21

20 marca w Lesie Lućmierskim pochowane zostaną szczątki ofiar niemieckich egzekucji, dokonanych w Zgierzu i okolicach w czasie II wojny światowej. Mieszkańcy Łodzi będą mogli dojechać na pogrzeb specjalnie zorganizowanym kursem autobusów MPK.


[VIDEO] Arystokraci w sowieckiej niewoli – spotkanie wspomnieniowe na „Przystanku Historia” – Warszawa, 9 marca 2017

[VIDEO] Arystokraci w sowieckiej niewoli – spotkanie wspomnieniowe na „Przystanku Historia” – Warszawa, 9 marca 2017

2017-03-10 14:50:28

9 marca 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbyło się spotkanie z okazji 72. rocznicy aresztowania przez NKWD przedstawicieli polskiej arystokracji i internowania w Krasnogorsku, zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.


Ambasador Tomasz Orłowski na Uniwersytecie w Padwie

Ambasador Tomasz Orłowski na Uniwersytecie w Padwie

2017-03-09 15:35:41

Szef polskiej placówki dyplomatycznej uczestniczył w podpisaniu przez Rektora Uniwersytetu Padewskiego prof. Rosario Rizzuto listu intencyjnego dotyczący projektu stworzenia z księgozbioru prof. Andrzeja Litworni biblioteki polonistycznej, która służyłaby rozwojowi przyszłego Centrum Studiów Polskich na Uniwersytecie Padewskim, jednej z najstarszych uczelni akademickich w Europie i na świecie, założonej w 1222 roku.


IPN: Z cyklu Tajemnice wywiadu. Rozmowa o nielegałach – Warszawa, 8 marca 2017

IPN: Z cyklu Tajemnice wywiadu. Rozmowa o nielegałach – Warszawa, 8 marca 2017

2017-03-08 00:46:31

W środę 8 marca, o godz. 17.30, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zaprasza na dyskusję z cyklu „Tajemnice wywiadu”.


1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2017-03-01 10:49:55

Katowani w więzieniach, skazywani na śmierć, a potem na zapomnienie – Żołnierze Wyklęci, o których w sposób szczególny pamiętamy 1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Sejm w 2011 r. z inicjatywy  ś.p.prezydenta Lecha Kaczyńskiego.