Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Historia Sprawiedliwych z Markowej dotarła do 40 krajów – Rzeszów

Historia Sprawiedliwych z Markowej dotarła do 40 krajów – Rzeszów

Po otwarciu Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu artykuły o Polakach ratujących Żydów ukazały się w 40 krajach świata – poinformował w Rzeszowie wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Twórcą Muzeum jest obecny wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

 

W Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się dzisiaj konferencja prasowa dotycząca raportu „Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów – zaangażowanie MSZ i placówek zagranicznych oraz echa medialne”. W konferencji wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, Dyrektor Muzeum–Zamek w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz oraz Kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dr Anna Stróż.

Zdaniem wiceministra Dziedziczaka, który zaprezentował raport, otwarcie muzeum było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie dyplomacji historycznej w 2016 r.

– Postanowiliśmy jako MSZ, jako polska dyplomacja doprowadzić do tego, żeby te wydarzenia z Markowej z 17 marca 2016 r. ujrzał cały świat. Były one na tyle ważne, na tyle przemawiające, że zależało nam na tym, żeby każdy mógł się z tym zapoznać, a zwłaszcza nasi partnerzy zagraniczni – mówił wiceminister.

    Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Powstało we wsi Markowa k. Łańcuta na Podkarpaciu. 24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali tam ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci.

    W uroczystości otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów w 2016 r. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W organizację wydarzeń promujących otwarcie włączyły się Podkarpacki Urząd Marszałkowski, Instytut Pamięci Narodowej, społeczność Markowej oraz Ministerstwo Sprawa Zagranicznych, 37 placówek dyplomatycznych Polski w 29 państwach, w tym 24 placówki w Europie, 6 placówek w Ameryce Północnej, 3 placówki w Azji, po 2 placówki w Ameryce Południowej, Australii i Oceanii oraz jedna placówka z Afryki. Transmisję online z uroczystości otwarcia Muzeum w Markowej przeprowadziło bezpośrednoi 15 placówek w 12 krajach.

    W ramach otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów staraniem Oddziału IPN w Krakowie oraz Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przy partnerstwie z MSZ powstała odnowiona wersja wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” autorstwa dr. Mateusza Szpytmy. Wystawę przygotowano w kilkunastu wersjach językowych. Poza granicami kraju zaprezentowano ją w 2016 roku w następujących miejscowościach: Bangkok (Tajlandia), Berlin (Niemcy), Brasilia (Brazylia), Bratysława (Słowacja), Bukareszt (Rumunia), Canberra (Australia), Chicago (USA), Hamburg (Niemcy), Hawana (Kuba), Lizbona (Portugalia), Lwów (Ukraina), Rangun (Birma), Moskwa (Rosja), Nowy Jork (USA), Oslo (Norwegia), Paryż (Francja),  Pekin (Chiny), Pretoria (Republika Południowej Afryki), Rzym (Włochy), Singapur (Singapur), Sofia (Bułgaria), Skopje (Macedonia), Tbilisi (Gruzja), Tel Awiw (Izrael), Toronto (Kanada), Waszyngton (USA), Wiedeń (Austria), Wilno (Litwa).   

Dziedziczak podkreślił, że po otwarciu muzeum w 40 krajach pojawiły się artykuły o Polakach ratujących Żydów, a 90 proc. tych publikacji jest korzystnych z punktu widzenia polskiej narracji historycznej, „z punktu widzenia prawdy”.

– Pojawiły się artykuły o skali represji w okupowanej przez Niemców Polsce za ratowanie Żydów, a pomimo tego najwięcej uratowanych było przez Polaków – mówił. W ocenie Dziedziczaka, to ogromny sukces wizerunkowy Polski, ogromny krok w przywracaniu prawdy w dyskusji o Holokauście, niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust i o postawie Polaków.

– Wystawa, która ukazuje historię Samarytan z Markowej, gościła na 6 kontynentach, ukazując jakie były postawy Polaków podczas II wojny światowej, uzmysławiając, co groziło za pomoc Żydom. To ma wpływ na sposób myślenia ludzi. Odwiedziny na przykład młodych Żydów w muzeum w Markowej dają im kontekst tego, jak wyglądała wówczas sytuacja w Polsce i sytuacja Polaków. To ma wpływ na ich postrzeganie historii – mówił Mateusz Szpytma – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że od chwili otwarcia muzeum odwiedziło blisko 45 tys. osób, z czego ponad 10 proc. przyjechało z zagranicy.

Na konferencji zaprezentowany został także 5. tom „Sprawiedliwych” – „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci”. Publikacja ta przedstawia sylwetki Polaków odznaczonych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 17 marca 2016 r. podczas otwarcia muzeum w Markowej.

W tym roku MSZ razem z samorządem województwa oraz IPN planuje zorganizowanie  dla edukatorów, nauczycieli i dziennikarzy z całego świata konferencji poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Informacja za: ipn.gov.pl

 

fot. ipn.org.pl


Komentarze

Podobne informacje

Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

2017-02-21 07:37:43

Tablicę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej odsłonięto w sobotę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach


Były komendant MO w Skierniewicach skazany za zbrodnię komunistyczną

Były komendant MO w Skierniewicach skazany za zbrodnię komunistyczną

2017-02-16 15:42:17

1 lutego 2017 roku Sąd Rejonowy w Skierniewicach uznał byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Skierniewicach winnym bezprawnego pozbawienia wolności 36 działaczy ówczesnej legalnej opozycji, poprzez wydanie 12 grudnia 1981 roku decyzji o internowaniu tych osób na podstawie dekretu o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego. Ten dekret nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał.


Poczta Polska wydała znaczek dedykowany Mariuszowi Zaruskiemu

Poczta Polska wydała znaczek dedykowany Mariuszowi Zaruskiemu

2017-02-03 00:50:12

Polski Związek Żeglarski ogłosił, że rok 2017 poświęcony jest pamięci jednego z ojców polskiego żeglarstwa i pionierów taternictwa, generałowi  Mariuszowi Zaruskiemu. Gala, konferencje naukowe, konkursy – tak będą wyglądały obchody. Poczta Polska w 150. rocznicę urodzin generała wprowadziła do emisji okolicznościowy znaczek wraz z kopertą.


Wkrótce otwarcie Pokoju Zagadek IPN - Żołnierze Wyklęci

Wkrótce otwarcie Pokoju Zagadek IPN - Żołnierze Wyklęci

2017-02-02 11:07:26

Już od 15 lutego 2017 zapraszamy do pierwszego Pokoju Zagadek IPN pod nazwą „Żołnierze Wyklęci” w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie


Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych potwierdzają, kto pisał donosy TW Bolka

Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych potwierdzają, kto pisał donosy TW Bolka

2017-01-31 16:29:15

Eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, zajmujący się badaniem pisma ręcznego, nie mają wątpliwości, że w latach 1970–1976 Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o kryptonimie „Bolek”. Ekspertyzę przedstawiono na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Prokuraturę Krajową.


Konferencja prasowa oraz prezentacja bazy załogi SS KL Auschwitz TRANSMISJA LIVE – Kraków, 30 stycznia 2017

Konferencja prasowa oraz prezentacja bazy załogi SS KL Auschwitz TRANSMISJA LIVE – Kraków, 30 stycznia 2017

2017-01-28 09:34:58

Po raz pierwszy dane osobowe esesmanów z KL Auschwitz powszechnie dostępne.


[VIDEO] Ambasada RP w Waszyngtonie prezentuje film edukacyjny przeciw tzw. polskim obozom śmierci!

[VIDEO] Ambasada RP w Waszyngtonie prezentuje film edukacyjny przeciw tzw. polskim obozom śmierci!

2017-01-25 08:22:58

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na świecie od 2004 roku reagują na wszelkie przypadki przekłamań historycznych godzących w dobre imię Polski, które pojawiają się w światowych mediach.


Kolejna debata historyków w Belwederze – 21 stycznia 2017

Kolejna debata historyków w Belwederze – 21 stycznia 2017

2017-01-20 22:56:01

W Belwederze historycy podejmą dyskusję w rocznicę ogłoszenia orędzia prezydenta USA Woodrowa Wilsona, w którym głośno upomniał się o niepodległą Polskę.


Ambasada RP w Kijowie reaguje na dewastację pomnika w Hucie Pieniackiej

Ambasada RP w Kijowie reaguje na dewastację pomnika w Hucie Pieniackiej

2017-01-18 11:37:57

W związku z dewastacją pomnika Polaków zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka Ambasada RP w Kijowie skierowała do ukraińskiego MSZ notę dyplomatyczną.


Zmarł Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, Kustosz Pamięci Narodowej. Pogrzeb odbędzie się 25 stycznia 2017r.

Zmarł Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, Kustosz Pamięci Narodowej. Pogrzeb odbędzie się 25 stycznia 2017r.

2017-01-13 11:33:23

5 stycznia 2017 roku w Warszawie zmarł Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, Kustosz Pamięci Narodowej. Pogrzeb odbędzie się 25 stycznia 2017. O godz. 11:00 – Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie odprowadzenie trumny na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.