Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Konrad Bińczyk: Gdyby przeszła pani teraz na emeryturę, jakie świadczenie otrzymałaby pani od ZUS?

Konrad Bińczyk: Gdyby przeszła pani teraz na emeryturę, jakie świadczenie otrzymałaby pani od ZUS?

Przez znaczną część życia zawodowego zarabiałam różnie. W tej chwili miałabym 2500 zł emerytury, ale wygląda na to, że jeszcze trochę popracuję, bo osiągnęłam już wiek emerytalny, więc myślę, że wypracuję sobie ok. 3000 zł świadczenia.

 

Tak samo powinni robić inni Polacy? Pracować jak najdłużej, mimo że osiągnęli wiek emerytalny, który obniżył im PiS?

 

Jak wprowadzano wydłużony wiek emerytalny to mówiono o przymusie pracy. My chcieliśmy od tego przymusu odstąpić, bo w wielu przypadkach jest to indywidualna decyzja. Jeśli przyszły emeryt będzie miał ten kalkulator emerytalny i będzie wiedział, że jak popracuje rok dłużej to dostanie emeryturę większą o 50, 100, czy 200 zł to on się zastanowi i sam podejmie decyzję. Jeżeli dostaje bardzo niską emeryturę może będzie chciał popracować dłużej. Każdy z nas ma wybór i dokonuj tego wyboru patrząc na swoją sytuację zdrowotną, osobistą, zawodową, materialną i jeżeli chce to zostaje i kontynuuje pracę, a jeżeli nie to odchodzi na emeryturę. Dużym wyzwaniem jest prowadzenie poważnej polityki senioralnej. Żyjemy coraz dłużej, ale chodzi o to, żebyśmy żyli coraz dłużej w dobrym zdrowiu, żebyśmy byli samodzielni sprawni, czuli się zdrowo i byli aktywni.

 

Skoro mamy żyć w zdrowiu, może powinno się obniżyć granicę wieku, od której seniorzy mogliby otrzymywać darmowe leki?


Musimy pamiętać, że tego typu programy są zawsze krojone na miarę możliwości finansowych. Nie chce tu wchodzić w kompetencje ministra zdrowia, ale gdybym miała coś powiedzieć w tym temacie, to raczej bym się skłaniała do tego żeby rozszerzyć ofertę leków, niż obniżać wiek. Bo z wiekiem tych leków potrzebnych jest coraz więcej i są one coraz kosztowniejsze, bo potrzeba nam więcej świadczeń medycznych.

Emeryci powinni dostać wyższą waloryzację. Zwłaszcza ci najbiedniejsi. Jeśli ktoś ma 1200 zł emerytury na rękę, to jego świadczenie wzrośnie o ok. 9 zł.

Bardzo byśmy chcieli żeby poziom wypłacanych świadczeń emerytalnych był wyższy. Ale w tym roku podnosimy te świadczenia tym, którzy mają najniższe emerytury. Wiem, że np. w 2009 r. rosły one o ok. 90 zł, ale też wtedy w ciągu roku wszystko znacznie drożało. W związku z tym podwyżki konsumowały wzrost całej waloryzacji. Rozumiem, że to co najbardziej obciąża emerytów to stałe koszty utrzymania. Nie da się w jednym roku zmienić całego systemu emerytalnego – zmienić mechanizm waloryzacji i podnieść wszystkie świadczenia. Budżet nie byłby tego w stanie udźwignąć.

To może w przyszłym roku też dorzucicie choć najbiedniejszym seniorom. I z tego 1000 złotych brutto najniższej emerytury będzie 1000 zł na rękę?

Rozumiem, że Polacy oczekują wyższych świadczeń, ale zwracam uwagę, że takiego podniesienia minimalnej emerytury jakie my zrobiliśmy z 882 zł do 1000 zł brutto nie zrobił nikt przez cale lata. Na pewno takich skoków minimalnej emerytury jak w tym roku nie będzie.

A zmianazasad waloryzacji, by nie seniorzy nie dostawali po kilka złotych więcej. Taka kwota jest nie do przyjęcia.

Mechanizm waloryzacyjny nie może być mechanizmem zmieniającym się z roku na rok. Musi dawać poczucie bezpieczeństwa. W poprzednich latach dochodziło do sytuacji, że emeryci otrzymywali groszowe podwyżki, a to powodowało ich irytacje, a czasem nawet wrogość. W związku z tym zaproponowaliśmy nowy mechanizm – waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to, że podwyżka emerytury nie może być niższa niż 10 zł brutto.

10 złotych brutto, czyli niewiele ponad 8 zł na rękę to to co macie do zaproponowania przez najbliższe lata?

Mówiliśmy, że chcemy odstąpić od tych rażąco niskich waloryzacji, czyli poniżej 10 zł i na pewno nie będziemy schodzić niżej, niż te 10 zł jeśli chodzi o waloryzację. Tak jak chcemy zlikwidować groszowe emerytury, tak nie chcemy, żeby waloryzacja była groszowa. Na pewno w następnym roku przy zastosowaniu kwotowo-procentowego mechanizmu waloryzacja będzie nieco wyższa niż w tym roku, ale jak ona będzie wyglądała dokładnie, nie powiemy na pewno przedtem zanim wejdzie w życie to co zaplanowaliśmy na ten rok.

To może należy wrócić także do jednorazowego dodatku dla seniorów?

Dodatki były zawsze jednorazowym rozwiązaniem. Nie były później wliczane do podstawy świadczenia. Nie jest to dobre rozwiązanie. Nie przesączamy tego, aczkolwiek wolelibyśmy odejść od dodatków do emerytur. Celem waloryzacji nie jest podwyższenie świadczeń, ale utrzymanie ich siły nabywczej. Istota wysokości emerytury tkwi w podstawie świadczenia. Ważne jest to ile zarabiamy. Jeśli cale życie zarabialiśmy niewiele to to świadczenie nie będzie takie wysokie. Pracodawcy są krytykami obniżenia wieku emerytalnego, to ja bym chciała żeby byli bardziej skłonni do podwyżek wynagrodzeń. Cały czas dopominam się o wyższą kultury pracy. W Polsce bardzo rzadko pracodawca powie pracownikowi, że jest świetnym pracownikiem i że mu na nim zależy, i że za jego rzetelną pracę da mu podwyżkę.

To pomóżcie pracownikom robiąc choćby porządek z umowami śmieciowymi.

Problem nadużywania przez pracodawców umów zleceń, o dzieło i tych pozorów jednoosobowych działalności gospodarczych spędza nam sen z powiek. Dlatego że w przyszłości będzie boleśnie odczuwany przez osoby, które nie wypracują sobie nawet prawa do minimalnej emerytury. Jeżeli będzie przybywać umów o dzieło tam, gdzie wykonywana praca będzie kwalifikowała się do podpisania umowy o pracę, PIP będzie miał pełne ręce roboty.

Proszę pamiętać, że my przede wszystkim w pierwszej kolejności dbamy o tych, którzy mają w życiu najcięższą sytuację i o nich troszczymy się najbardziej.

Konrad Bińczyk

Informacja za: mpips.gov.pl

 

fot. Kancelaria Premiera


Komentarze

Podobne informacje

Optymistycznie o rynku pracy

Optymistycznie o rynku pracy

2017-03-27 15:50:11

Od marca ubiegłego roku o połowę zmniejszył się odsetek negatywnych opinii na temat rynku pracy w naszym kraju (spadek z 49% do 25%).


Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi nabory na wolne stanowiska w służbie cywilnej. Poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi nabory na wolne stanowiska w służbie cywilnej. Poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści

2017-03-23 22:44:18

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji można znaleźć ogłoszenie o prowadzonym naborze, na wolne stanowiska w służbie cywilnej. Informcja o prowadzonej rekrutacji jest dość nietypowa. Ministerstwo ogłasza bowiem, że poszukuje pracowników, gdyż ma spore dziury kadrowe.


Wypadki przy pracy – raport GUS

Wypadki przy pracy – raport GUS

2017-03-22 11:34:08

GUS przygotował raport na temat ilości wypadków przy pracy. Ponad 87 tys. takich wypadków zgłoszono w ubiegłym, 2016 roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.


Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

2017-03-16 15:02:29

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.


Patriot24.net poszukuje specjalistów do pracy w międzynarodowym zespole. Oferujemy bardzo atrakcyjną karierę fachowcom z zakresu reklamy i marketingu

Patriot24.net poszukuje specjalistów do pracy w międzynarodowym zespole. Oferujemy bardzo atrakcyjną karierę fachowcom z zakresu reklamy i marketingu

2017-03-13 08:15:17

W związku z bardzo dynamicznym rozwojem zarówno portalu Patriot24.net jak i naszego kanału telewizyjnego Patriot24.TV oferujemy bardzo atrakcyjną pracę tym, którzy potrafią pracować w skali globalnej współpracując też w zakresie lokalnym. Czekamy na CV od tych, którzy chcą osiągnąć międzynarodowy sukces zawodowy.


Narada polskojęzycznych adwokatów we Francji

Narada polskojęzycznych adwokatów we Francji

2017-03-10 10:29:17

2 marca br. w Ambasadzie RP we Francji odbyło się spotkanie polskojęzycznych adwokatów pracujących we Francji. Podczas spotkania omówiono zagadnienia prawne ważne z punktu widzenia polskich obywateli i przedsiębiorców we Francji.


Giełda Włoskich Win i Winiarstwa w Warszawie

Giełda Włoskich Win i Winiarstwa w Warszawie

2017-03-09 15:52:28

2 lutego br. Ambasador Alessandro De Pedys wziął udział w imprezie “Giełda Włoskich Win 2017”, zorganizowanej przez Biuro ICE w Hotelu Hilton w Warszawie i sfinansowanej przez Piano Export Sud oraz Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, w celu promowania branży winiarskiej Południa Włoch w Polsce.


Minimalna stawka godzinowa-13 złotych musi być przestrzegana

Minimalna stawka godzinowa-13 złotych musi być przestrzegana

2017-03-08 01:06:05

Realizacji przepisów, dotyczących przestrzegania minimalnej stawki godzinowej, poświęcono spotkanie z dziennikarzami, które odbyło się 1 marca w MRPiPS. Wzięli w nim udział: minister Elżbieta Rafalska, sekretarz stanu Stanisław Szwed, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć.


Bezrobocie: Polska poniżej średniej UE

Bezrobocie: Polska poniżej średniej UE

2017-03-03 18:28:34

Bezrobocie w Polsce w styczniu 2017 r. wyniosło 5,4 proc. - podaje Eurostat. To spadek o 0,1 pkt proc. w stosunku do grudnia. Stopa bezrobocia r/r obniżyła się o 1,3 pkt proc. Tylko 6 innych krajów UE może pochwalić się niższą stopą bezrobocia niż Polska.


Newsletter Ambasady RP w Rzymie o polskiej gospodarce

Newsletter Ambasady RP w Rzymie o polskiej gospodarce

2017-03-02 08:50:38

Prezentujemy styczniowe wydanie informatora w języku włoskim, który co miesiąc przedstawia w skrócie najważniejsze wiadomości ekonomiczno-gospodarcze z Polski oraz główne fakty dotyczące stosunków polsko-włoskich.