Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Konrad Bińczyk: Gdyby przeszła pani teraz na emeryturę, jakie świadczenie otrzymałaby pani od ZUS?

Konrad Bińczyk: Gdyby przeszła pani teraz na emeryturę, jakie świadczenie otrzymałaby pani od ZUS?

Przez znaczną część życia zawodowego zarabiałam różnie. W tej chwili miałabym 2500 zł emerytury, ale wygląda na to, że jeszcze trochę popracuję, bo osiągnęłam już wiek emerytalny, więc myślę, że wypracuję sobie ok. 3000 zł świadczenia.

 

Tak samo powinni robić inni Polacy? Pracować jak najdłużej, mimo że osiągnęli wiek emerytalny, który obniżył im PiS?

 

Jak wprowadzano wydłużony wiek emerytalny to mówiono o przymusie pracy. My chcieliśmy od tego przymusu odstąpić, bo w wielu przypadkach jest to indywidualna decyzja. Jeśli przyszły emeryt będzie miał ten kalkulator emerytalny i będzie wiedział, że jak popracuje rok dłużej to dostanie emeryturę większą o 50, 100, czy 200 zł to on się zastanowi i sam podejmie decyzję. Jeżeli dostaje bardzo niską emeryturę może będzie chciał popracować dłużej. Każdy z nas ma wybór i dokonuj tego wyboru patrząc na swoją sytuację zdrowotną, osobistą, zawodową, materialną i jeżeli chce to zostaje i kontynuuje pracę, a jeżeli nie to odchodzi na emeryturę. Dużym wyzwaniem jest prowadzenie poważnej polityki senioralnej. Żyjemy coraz dłużej, ale chodzi o to, żebyśmy żyli coraz dłużej w dobrym zdrowiu, żebyśmy byli samodzielni sprawni, czuli się zdrowo i byli aktywni.

 

Skoro mamy żyć w zdrowiu, może powinno się obniżyć granicę wieku, od której seniorzy mogliby otrzymywać darmowe leki?


Musimy pamiętać, że tego typu programy są zawsze krojone na miarę możliwości finansowych. Nie chce tu wchodzić w kompetencje ministra zdrowia, ale gdybym miała coś powiedzieć w tym temacie, to raczej bym się skłaniała do tego żeby rozszerzyć ofertę leków, niż obniżać wiek. Bo z wiekiem tych leków potrzebnych jest coraz więcej i są one coraz kosztowniejsze, bo potrzeba nam więcej świadczeń medycznych.

Emeryci powinni dostać wyższą waloryzację. Zwłaszcza ci najbiedniejsi. Jeśli ktoś ma 1200 zł emerytury na rękę, to jego świadczenie wzrośnie o ok. 9 zł.

Bardzo byśmy chcieli żeby poziom wypłacanych świadczeń emerytalnych był wyższy. Ale w tym roku podnosimy te świadczenia tym, którzy mają najniższe emerytury. Wiem, że np. w 2009 r. rosły one o ok. 90 zł, ale też wtedy w ciągu roku wszystko znacznie drożało. W związku z tym podwyżki konsumowały wzrost całej waloryzacji. Rozumiem, że to co najbardziej obciąża emerytów to stałe koszty utrzymania. Nie da się w jednym roku zmienić całego systemu emerytalnego – zmienić mechanizm waloryzacji i podnieść wszystkie świadczenia. Budżet nie byłby tego w stanie udźwignąć.

To może w przyszłym roku też dorzucicie choć najbiedniejszym seniorom. I z tego 1000 złotych brutto najniższej emerytury będzie 1000 zł na rękę?

Rozumiem, że Polacy oczekują wyższych świadczeń, ale zwracam uwagę, że takiego podniesienia minimalnej emerytury jakie my zrobiliśmy z 882 zł do 1000 zł brutto nie zrobił nikt przez cale lata. Na pewno takich skoków minimalnej emerytury jak w tym roku nie będzie.

A zmianazasad waloryzacji, by nie seniorzy nie dostawali po kilka złotych więcej. Taka kwota jest nie do przyjęcia.

Mechanizm waloryzacyjny nie może być mechanizmem zmieniającym się z roku na rok. Musi dawać poczucie bezpieczeństwa. W poprzednich latach dochodziło do sytuacji, że emeryci otrzymywali groszowe podwyżki, a to powodowało ich irytacje, a czasem nawet wrogość. W związku z tym zaproponowaliśmy nowy mechanizm – waloryzację kwotowo-procentową. Oznacza to, że podwyżka emerytury nie może być niższa niż 10 zł brutto.

10 złotych brutto, czyli niewiele ponad 8 zł na rękę to to co macie do zaproponowania przez najbliższe lata?

Mówiliśmy, że chcemy odstąpić od tych rażąco niskich waloryzacji, czyli poniżej 10 zł i na pewno nie będziemy schodzić niżej, niż te 10 zł jeśli chodzi o waloryzację. Tak jak chcemy zlikwidować groszowe emerytury, tak nie chcemy, żeby waloryzacja była groszowa. Na pewno w następnym roku przy zastosowaniu kwotowo-procentowego mechanizmu waloryzacja będzie nieco wyższa niż w tym roku, ale jak ona będzie wyglądała dokładnie, nie powiemy na pewno przedtem zanim wejdzie w życie to co zaplanowaliśmy na ten rok.

To może należy wrócić także do jednorazowego dodatku dla seniorów?

Dodatki były zawsze jednorazowym rozwiązaniem. Nie były później wliczane do podstawy świadczenia. Nie jest to dobre rozwiązanie. Nie przesączamy tego, aczkolwiek wolelibyśmy odejść od dodatków do emerytur. Celem waloryzacji nie jest podwyższenie świadczeń, ale utrzymanie ich siły nabywczej. Istota wysokości emerytury tkwi w podstawie świadczenia. Ważne jest to ile zarabiamy. Jeśli cale życie zarabialiśmy niewiele to to świadczenie nie będzie takie wysokie. Pracodawcy są krytykami obniżenia wieku emerytalnego, to ja bym chciała żeby byli bardziej skłonni do podwyżek wynagrodzeń. Cały czas dopominam się o wyższą kultury pracy. W Polsce bardzo rzadko pracodawca powie pracownikowi, że jest świetnym pracownikiem i że mu na nim zależy, i że za jego rzetelną pracę da mu podwyżkę.

To pomóżcie pracownikom robiąc choćby porządek z umowami śmieciowymi.

Problem nadużywania przez pracodawców umów zleceń, o dzieło i tych pozorów jednoosobowych działalności gospodarczych spędza nam sen z powiek. Dlatego że w przyszłości będzie boleśnie odczuwany przez osoby, które nie wypracują sobie nawet prawa do minimalnej emerytury. Jeżeli będzie przybywać umów o dzieło tam, gdzie wykonywana praca będzie kwalifikowała się do podpisania umowy o pracę, PIP będzie miał pełne ręce roboty.

Proszę pamiętać, że my przede wszystkim w pierwszej kolejności dbamy o tych, którzy mają w życiu najcięższą sytuację i o nich troszczymy się najbardziej.

Konrad Bińczyk

Informacja za: mpips.gov.pl

 

fot. Kancelaria Premiera


Komentarze

Podobne informacje

Pikieta pracowników Praktikera

Pikieta pracowników Praktikera

2017-05-24 12:38:46

Pracownicy Praktiker Polska pikietowali 22 maja przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Ostatnie wynagrodzenia otrzymali pod koniec marca. Nie dostali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudniania.


W poniedziałek pikieta -S- Praktiker Polska w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy nie dostali pensji

W poniedziałek pikieta -S- Praktiker Polska w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy nie dostali pensji

2017-05-20 16:03:07

W poniedziałek 22 maja Solidarność z Praktiker Polska przeprowadzi demonstrację przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Pracownicy Praktikera nie otrzymali wynagrodzeń za kwiecień. Nie dostali też wypowiedzeń ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudnienia.


79% kandydatów do pracy ma wrażenie, że nikt nie zapoznał się z ich aplikacją

79% kandydatów do pracy ma wrażenie, że nikt nie zapoznał się z ich aplikacją

2017-05-17 12:44:16

Kandydaci do pracy czują się ignorowani przez rekruterów. Aż 8 na 10 ma poczucie, że nikt nie przejrzał ich aplikacji, a tylko co piąty otrzymał informację o przyczynach niezatrudnienia.


Eurobank – Pikieta pod siedzibą w Warszawie w poniedziałek 15 maja 2017 roku

Eurobank – Pikieta pod siedzibą w Warszawie w poniedziałek 15 maja 2017 roku

2017-05-14 19:35:59

15 maja Solidarność z Eurobanku przeprowadzi pikietę przed siedzibą polskiego oddziału Societe Generale w Warszawie. Pracownicy skarżą się na złe warunki pracy, brak dialogu społecznego oraz dyskryminację ze względu na przynależność do związku zawodowego.


Sejm: Porządkowanie zatrudniania cudzoziemców

Sejm: Porządkowanie zatrudniania cudzoziemców

2017-05-11 14:12:30

Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem projektu ustawy jest przede wszystkim wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego, ale również ograniczenie obserwowanych od dłuższego czasu nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce.


Work Life Balance - trzy słowa, które zmieniają rynek pracy i… polskie miasta

Work Life Balance - trzy słowa, które zmieniają rynek pracy i… polskie miasta

2017-05-10 13:21:33

Coraz częściej mówi się o zjawisku „rynku pracownika”. Firmy konkurujące o wykwalifikowane kadry starają się sprostać oczekiwaniom kandydatów, a te nie ograniczają się już tylko kwestii finansowych.


Pracodawcy muszą gonić zmieniający się rynek pracy!

Pracodawcy muszą gonić zmieniający się rynek pracy!

2017-05-05 10:09:26

– Pracodawcy muszą gonić zmieniający się rynek pracy, jeżeli chcą pozyskać kandydatów – mówi w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem Justyna Piesiewicz, konsultantka i ekspertka branży HR, prezes Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekspertów Komunikacji i Przywództwa IACL.


4 maja - W Dzień Świętego Floriana swoje święto obchodzą także strażacy

4 maja - W Dzień Świętego Floriana swoje święto obchodzą także strażacy

2017-05-04 09:18:35

Święty Florian żył w latach 250-304. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na śmierć. 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns na terenie dzisiejszej Austrii.


Komisja Europejska chce lepszych warunków pracy i życia w Europie. I prawnych gwarancji we wszystkich krajach

Komisja Europejska chce lepszych warunków pracy i życia w Europie. I prawnych gwarancji we wszystkich krajach

2017-05-01 08:48:14

Komisja Europejska przedstawiła inicjatywę europejskiego filaru praw socjalnych. W ocenie przewodniczącego Junckersa ma to otworzyć nowy rozdział w budowaniu społecznego wymiaru integracji europejskiej.


Duszpasterze ludzi pracy w Szczyrku

Duszpasterze ludzi pracy w Szczyrku

2017-05-01 08:40:36

Ponad dwudziestu kapłanów z całej Polski uczestniczy w trzydniowym modlitewnym spotkaniu duszpasterzy ludzi pracy w Szczyrku. Rozpoczęło się ono w środę, 26 kwietnia, od mszy świętej, którą w szczyrkowskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski koncelebrowali wszyscy kapłani pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza ludzi pracy.