Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

Czego oczekują goście, zasiadając do śniadania w hotelu? Czy branża hotelarska reaguje na zmieniające się potrzeby klientów? Te i inne nurtujące nas pytania stały się punktem wyjścia do stworzenia pierwszego ogólnopolskiego raportu o śniadaniach hotelowych.

 

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

- To pierwsza na polskim rynku publikacja, w której spotykają się głosy gości i obserwacje hotelarzy. - mówi Agnieszka Sapa Director of Hotel Solutions Eastern and South Europe, Middle East,  Russia and CIS.

- Postanowiliśmy stworzyć badanie, które pozwoli nam odpowiedzieć na nurtujące nas pytania dotyczące śniadań hotelowych. W tym celu przeprowadziliśmy ankietę online z wykorzystaniem dwóch odrębnych kwestionariuszy. Pierwsza grupa respondentów składała się z osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przebywały w polskim hotelu i jadły w nim śniadanie. Odzew gości był bardzo pozytywny – ankietę przeznaczoną dla konsumentów wypełniły 764 osoby.- Dodaje.

- Pytania dotyczące obsługi skierowaliśmy natomiast do hotelarzy – w tym przypadku przy próbie celowej na pytania kwestionariusza odpowiedziało aż 269 osób. Badanie trwało od 18 października do 8 listopada 2016 r.

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

- Większość ankietowanych klientów, czyli 57%, stanowili pracujący mężczyźni w wieku od 34 do 41 lat. Wśród respondentów z branży hotelarskiej kwestionariusz wypełniali najczęściej dyrektorzy hoteli (41%). Niemal co trzeci ankietowany hotelarz pracował w obiekcie znajdującym się w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców. - Tłumaczy Agnieszka Sapa.

5 NAJSMACZNIEJSZYCH FAKTÓW

1. Po mięso najchętniej sięgają mężczyźni. Wśród osób, które rano jedzą parówki lub kiełbaski, jest najwięcej respondentów płci męskiej (67%)

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

2. Niemal co czwarty z badanych gości hotelowych nie wyobraża sobie śniadania bez jajek

3. 30% ankietowanych klientów hoteli uznało, że najważniejszym składnikiem śniadania jest kawa. 54% badanych przedstawicieli branży deklaruje, że w ich hotelu serwuje się kawę z ekspresu ciśnieniowego

4. Zdecydowana większość ankietowanych może obejść się rano bez musli i owoców. Tylko 1% badanych uznaje płatki za najważniejszy składnik hotelowego śniadania, a ok. 2% za najistotniejszy element posiłku uważa owoce

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

5. Śniadanie hotelowe ma zwykle od 20 do 40 produktów

CZYLI OTWARTOŚĆ NA POTRZEBY GOŚCI HOTELOWYCH


Zróżnicowana oferta śniadaniowa to chluba hotelu. 95% badanych przedstawicieli branży wskazuje, że w ich hotelach poranny posiłek jest podawany w formie bufetu. Nie chodzi tylko o wiele odmian produktów, ale także przystosowanie ich do określonych stylów żywienia gości.

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

W badaniu sprawdziliśmy, czego potrzebują goście i czy hotele reagują na zmieniające się trendy w przygotowaniu posiłków. Okazuje się, że co dziesiąty badany gość hotelowy aktualnie jest na określonej diecie. Pośród ankietowanych 3% rezygnuje z mięsa, 3% unika glutenu i 3% odżywia się zgodnie z jadłospisem wegańskim. Mimo że pozornie to stosunkowo nieduży odsetek hotel po- winien być przystosowany do ograniczeń żywieniowych klientów.

Czy tak jest rzeczywiście?


Zdecydowana większość ankietowanych przedstawicieli branży hotelowej twierdzi, że obiekty, które reprezentuje, posiadają opcję menu śniadaniowego dla wegetarian. Obecność wegańskich odpowiedników w menu śniadaniowych potwierdza 71% badanych hotelarzy. 70% ankietowanych deklaruje, że w ich hotelu dostępne są produkty dla osób nietolerujących glutenu, natomiast 65% respondentów zapewnia o możliwości spożycia w ich obiekcie produktów bez laktozy.

Śniadania Hotelowe od Kuchni! Ocena śniadań w polskich hotelach według przedstawicieli branży

Zaskakujące, że tylko połowa badanych uznała, że hotel, w którym pracuje, oferuje menu dla osób
wybierających produkty ekologiczne.
Dodatkowo badani związani z branżą często podkreślali, że na życzenie gości hotel może serwować dowolną dietę, np. koszerną, śródziemnomorską, paleo czy indywidualnie dobraną. Najczęściej jednak konieczne są wcześniejsze uprzedzenie obsługi oraz dopłata.

CO GOŚCIE SĄDZĄ O HOTELOWYCH ŚNIADANIACH

Przeprowadzone badanie pokazuje ogromną potrzebę zróżnicowania śniadaniowego menu w hotelach. Goście najbardziej doceniają właśnie tę cechę oferowanych przez obsługę posiłków, a jednocześnie tej właściwości najczęściej im brakuje. Aż 35% badanych mówi bowiem o powtarzalności posiłków. Przeszkadza im także niska jakość produktów (26%) – w swoich odpowiedziach podkreślają, że bardziej liczy się dla nich jakość niż liczba składników.
Ankietowani cenią sobie również wygodę, którą zapewnia jedzenie śniadania w hotelu. Aż 33% badanych za dużą zaletę uważa brak konieczności angażowania się w przygotowanie posiłku.
Najważniejsze w podejściu obsługi hote- lowej dla gości jest natomiast reagowanie na ich bieżące potrzeby np. dokładanie dań – w ten sposób odpowiedziało 63% ankietowanych. Niemal co czwarty z nich wskazał też niewystarczające uzupełnianie produktów podczas hotelowych
JAKICH RAD UDZIELILIBY GOŚCIE OBSŁUDZE HOTELOWEJ ZAJMUJĄCEJ SIĘ PRZYGOTOWANIEM ŚNIADAŃ?
śniadań jako element, który nie odpowiada gościom w podejściu obsługi hotelowej.

Co jeszcze można poprawić? W wypowiedziach ankietowanych widoczna
jest również chęć spróbowania regionalnych przysmaków czy świeżo wyciskanych soków. Goście przywiązują wagę także do pieczywa podanego na śniadaniu chcieliby, aby było wypiekane na miejscu. Dostępność takiej opcji w hotelu deklaruje co piąty badany przedstawiciel branży. Ważne jest również podniesienie jakości obsługi spokojne sprzątanie naczyń i zapewnienie relaksującej muzyki, która wypełni niezręczną ciszę. Respondenci zaznaczają jednak, że niekiedy wystarczy uśmiech pracownika, by śniadanie było o wiele bardziej udane.

Badanie wykazało, że co dziesiąta ankietowana osoba przestrzega obecnie określonej diety. Pośród respondentów 3% rezygnuje z mięsa, 3% unika glutenu i 3% odżywia się zgodnie z jadłospisem wegańskim. Okazuje się zatem, że zapotrzebowanie na zróżnicowanie diety istnieje, a odsetek takich osób pokrywa się
z danymi dotyczącymi wszystkich Polaków.


Jak wynika z danych zebranych w raporcie, hotele w dużym zakresie dostosowują się do oczekiwań klientów. Prawie wszyscy respondenci wśród hotelarzy potwierdzili obecność menu wegetariańskiego w ich obiektach. Około 70% badanych zadeklarowało występowanie w hotelu oferty dla wegan i osób unikających glutenu.


Kolejnym istotnym wątkiem w badaniu stało się poznanie opinii gości o menu i serwisie hotelowym. Dane pokazują, że klientom obiektów noclegowych najbardziej zależy na różnorodności potraw. Aż połowa ankietowanych wskazała na tę cechę jako największą zaletę śniadania hotelowego, a 35% respondentów uznało, że najbardziej nie odpowiada im monotonia posiłków.


W przypadku oceny serwisu największą uwagę zwraca się na reagowanie na bieżące potrzeby np. dokładanie produktów – w ten sposób odpowiedziało ponad 63% respondentów.


Raport przyniósł także wiele dodatkowych danych dotyczących serwowanego menu czy dokładnych informacji o obsłudze hotelowej. Z materiałów można dowiedzieć się zatem, jakie są najczęściej wybierane potrawy (jaja – 88%), ile średnio używa się kawy (211 kg rocznie) i jaka jest typowa pora na jedzenie śniadania w czasie weekendu (8.00–9.00).


Zaskakujący i z pewnością inspirujący dla branży hotelarskiej wniosek przyniosła analiza rad udzielanych przez gości hotelarzom w otwartym pytaniu ankiety. Klienci mocno podkreślają rolę życzliwości obsługi podczas śniadania i apelują o uśmiech ze strony serwujących posiłek. Korzystający z usług hotelowych podkreślali, że uprzejmość jest równie istotna jak jakość serwowanych potraw i często determinuje ich nastrój na cały dzień.

Informacja za: hrs.com

 

fot. hrs.com


Komentarze

Podobne informacje

Kras - piękne oblicze Słowenii

Kras - piękne oblicze Słowenii

2017-05-20 19:07:40

Zielona Słowenia ma do zaoferowania wiele walorów przyrodniczych i kulturalnych. Jest to jedyny kraj w Europie, który łączy Alpy z Morzem Śródziemnym, Kotlinę Panońską z regionem Kras.


Spełnij swój amerykański sen! Tylko teraz: Los Angeles, Las Vegas, San Francisco!

Spełnij swój amerykański sen! Tylko teraz: Los Angeles, Las Vegas, San Francisco!

2017-05-15 10:31:10

Los Angeles, Las Vegas i San Francisco. Wielki Kanion, Dolina Śmierci i Yosemite. Dwa tygodnie, cztery stany, liczne atrakcje i gwarantowane niezwykłe wspomnienia!


Port Lotniczy Wrocław: Rusza nowe połączenie na Islandię

Port Lotniczy Wrocław: Rusza nowe połączenie na Islandię

2017-05-04 21:30:03

Już 31 maja z Wrocławia wystartuje pierwszy samolot linii Wizz Air do Reykjaviku. To kolejna nowość w letniej siatce wrocławskiego lotniska. Bilety w sprzedaży*.


Airport Wrocław: Majówka last minute - Paryż, Londyn, Bolonia

Airport Wrocław: Majówka last minute - Paryż, Londyn, Bolonia

2017-04-21 10:33:51

Majówka 2017 sprzyjać będzie dłuższym wylotom. 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 w środę. Urlop 2 maja pozwoli świętować 5 dni, a dodatkowy – 4 i 5 maja – 9 dni. To świetny czas na aktywny turystyczny wypoczynek w najpiękniejszych miejscach Europy.


Z Warszawy do Toronto. Podróż snów. Na lotnisku czekać będzie auto a potem....Wszystko zależy od marzeń!

Z Warszawy do Toronto. Podróż snów. Na lotnisku czekać będzie auto a potem....Wszystko zależy od marzeń!

2017-04-19 17:17:26

Odwiedź wschodnią cześć Kanady. Lot do Toronto na pokładzie samolotu Boeing 787 Dreamliner to dopiero początek podróży. Na lotnisku w Toronto czekać będzie auto. Ciesz się swobodą i przemierzaj bezkresną Kanadę odwiedzając najbardziej znane miasta.


Hiszpania: Kulinarny weekend w Barcelonie

Hiszpania: Kulinarny weekend w Barcelonie

2017-04-10 23:24:19

Koniecznie trzeba skosztować niezliczonych rodzajów tapas ze szklaneczką wina, piwa lub cydru, a wszystko to okraszone zostanie opowieściami przewodnika o hiszpańskim winie, hiszpańskiej kuchni i kulturze.


Mołdawia - Od starożytności do współczesności

Mołdawia - Od starożytności do współczesności

2017-03-28 08:47:24

Mołdawia – niewielki kraj, położony pomiędzy Prutem a Dniestrem, charakteryzuje się piękną rzeźbą terenu. Mołdawia to kraj nizin i zalesionych wzgórz. Wyżynę Besarabską rozcinają fantastyczne kaniony a w skałach budowano twierdze i klasztory.


Kazachstan – kraina wędrowców. Skierujcie wzrok na Astanę!

Kazachstan – kraina wędrowców. Skierujcie wzrok na Astanę!

2017-03-22 12:12:59

Kazachstan – kraina wędrowców. Rozległe stepy, przepiękne góry i życzliwi ludzie. Tu wschód spotyka się z zachodem, a Islam miesza się z komunistyczną spuścizną.


Spędź tydzień w czarującej miejscowości Bled.

Spędź tydzień w czarującej miejscowości Bled.

2017-03-16 15:30:52

Zielona Słowenia ma do zaoferowania wiele walorów przyrodniczych i kulturalnych. Jest to jedyny kraj w Europie, który łączy Alpy z Morzem Śródziemnym, Kotlinę Panońską z regionem Kras. Jednym z wielu walorów tej krainy jest różnorodny, zmieniający się jak w kalejdoskopie krajobraz.


Francja zaprasza turystów do... Francji!

Francja zaprasza turystów do... Francji!

2017-03-10 11:03:40

Dzięki bogactwu i różnorodności swych krajobrazów (wybrzeża morskie, góry, miasta, wsie, egzotyczne wyspy) Francja jest według Światowej Organizacji Turystyki pierwszym kierunkiem podróży turystycznych na świecie, wybieranym każdego roku przez ponad 80 milionów turystów.